Ubezpieczenie i ubezpieczenia OC, AC i inne

Kalkulator ubezpieczeń online

Ubezpieczenie mieszkania lub domu

Wykup ubezpieczenie mieszkania lub domu on-line

Zakup własnych czterech kątów to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu. Finalizując umowę masz już poczucie, że w końcu znalazłeś swój azyl, miejsce na ziemi, do którego zawsze możesz wrócić. Nie ważne czy nabyłeś nowy dom prosto od developera czy mieszkanie „z drugiej ręki”. Ubezpieczenie go powinno być dla ciebie sprawą priorytetową. W razie nieszczęśliwych zdarzeń czy strat poniesionych w wyniku włamania, kradzieży czy też zalania będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Po nabyciu nieruchomości otrzymasz zapewne propozycję ubezpieczenia. Na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – co i kiedy chronione

Gwarancją nie zostania na „lodzie” w razie katastrofy, klęski żywiołowej, kradzieży, czy zwykłego zalania bywa ubezpieczenie mieszkania, domu.  Wedle prawa - mieszkania, budynki można ubezpieczyć wewnątrz, jak i od zewnątrz. Inna jest oferta ubezpieczenia murów własnej nieruchomości, czym innym ubezpieczenie tego co znajduje się w środku domu, mieszkania, np. ruchomości (biżuteria, sprzęt elektroniczny, kolekcje, itp.). Polisa od zalania, kradzieży, ale też pożaru może chronić w większej mierze wnętrze domu. Są polisy oferujące kompleksową ochronę zarówno wnętrza jak i zewnętrznych murów domu, mieszkań. W przypadku tej umowy oprócz ochrony od kradzieży i zalania, otrzymać możemy też ubezpieczeniową ochronę przed powodzią, trzęsieniem / osuwiskami ziemi, a nawet wiatrem, z rzadka także od upadku samolotu, satelity. To ledwie namiastka potencjalnych zagrożeń na wypadek których, zabezpieczają polisy, zwane polisami od nieszczęśliwych wypadków.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Znaleźć dobrą i korzystną, z punktu widzenia klienta, polisę jest sprawą trudną aczkolwiek nie niemożliwą. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, najlepiej zapoznać się z ofertą kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Możemy skorzystać z modnych i popularnych ostatnio porównywa rek ubezpieczeń. Dzięki nim możesz znaleźć najlepszą dla ciebie ofertę. Ponadto pomocą służą ci również multi agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. Jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości warto zasięgnąć fachowej opinii i doradztwa.

Najtańsze czy all risk?

Raczej nie wybierajmy ubezpieczenia najtańszego. Może się bowiem okazać, że będzie ono obejmowało tylko i wyłącznie te zdarzenia, które zostały wymienione w umowie. My zaś – trzeba szczerze przyznać, nie zawsze dokładnie ją czytamy. Niektóre firmy ubezpieczają zaś tylko i wyłącznie od kradzieży czy włamania, inne również od wandalizmu czy szkód spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Ubezpieczenie All risk ma tę przewagę nad zwykłym, że ubezpieczyciel przyjmuje odpowiedzialność za każde zdarzenie, jakie powoduje szkodę w naszym gospodarstwie domowym (np. spowodowaną wiatrem czy gradem bez względu na ich siłę czy natężenie).

Od czego zależy wysokość składki?

To, jak wysoką składkę na ubezpieczenie mieszkania zapłacisz zależy jednak nie tylko od tego, co chcesz ubezpieczyć. Musisz bowiem pamiętać o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości opłat wezmą pod uwagę również prawdopodobieństwo wystąpienia powstania szkody. Zapłacisz więc mniej, jeśli posiadasz alarm ale z drugiej strony, jeśli twój dom ma drewnianą konstrukcję, ubezpieczyciel zaliczy to do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia pożaru czy innego zdarzenia. W związku z tym wysokość opłat gwałtownie wzrośnie.

Kiedy nie otrzymam odszkodowania?

Każda firma ubezpieczeniowa powinna w OUW podać okoliczności, w których nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania. Najczęściej są to sytuacje, w których zdarzenie wystąpiło z naszej winy. Jeśli nie zamkniemy drzwi czy też nie zadbamy o właściwy stan domu czy mieszkania bądź wynikła szkoda jest wynikiem wadliwej konstrukcji budynku, ubezpieczenie nam nie przysługuje.

Prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia

Podpisałeś umowę z ubezpieczycielem ale okazało się, że nie wszystko doczytałeś i nie jest ona dla ciebie tak korzystna jak ci się wydawało? Znalazłeś podobną ale korzystniejszą cenowo polisę? Prawo daje ci możliwość odstąpienia od niej w terminie do 30 dni. To nie zwalnia cię jednak od opłacenia składki za okres, w którym ochrona ta była świadczona, nawet jeśli jest to tylko kilka dni. Ponadto mogą wystąpić dodatkowe okoliczności, w których możliwe jest rozwiązanie umowy ubezpieczenia. Zostają one wtedy zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Zgłoś problem